Автор : Никола Поповски

Вести СВЕТ

Сирија: Пет лица загинаа во експлозија на пазар

Никола Поповски
Сириската новинска агенција „Сана“ објави најмалку пет лица загинаа во експлозија на возило среде пазар во северна Сирија,  при шти возилото било натоварено со експлозив...
МАКЕДОНИЈА Политика

Костадинов: Потребно е судство кое ќе испорачува правда, а не судство кое ќе застарува предмети

Никола Поповски
Прес конференција, Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ и пратеник Почитувани граѓани, почитувани новинари, Последните случувања во судството уште еднаш ја покажуваат потребата од прочистување на...
Вести СВЕТ

За да ја зголеми конкуренцијата, Кина намалува царини за 850 странски производи

Никола Поповски
Кина денеска најави дека од 1 јануари ќе ги намали царините за повеќе од 850 странски производи, вклучително и замрзнато свинско месо, лекови против астма...
МАКЕДОНИЈА

Макрадули: Македонија е шампион во реформи во енергетската политика, имаме значително намалување на бројот на денови со загаден воздух

Никола Поповски
Заменик-министерот за животна средина Јани Макрадули на денешната прес-конференција истакна дека факт е оти оваа година има значително намалување на бројот на денови со надминати...
ЕКОНОМИЈА МАКЕДОНИЈА

Раст на економијата: Зголемување на просечната плата во однос на лани

Никола Поповски
Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во октомври 2019 година, во однос на октомври 2018 година,...
ЕКОНОМИЈА МАКЕДОНИЈА

Китанов и Сугарески: Годинава ќе ја завршиме со преку 80 проценти реализација на капиталните инвестиции во нашиот ресор, парите од патарините одат за одржување на патиштата

Никола Поповски
Годината ја завршуваме со максимален ефект во реализација на капиталните проекти во ресорот Транспорт. Ги направивме историски најголемите вложувања во патната инфраструктура, во изградба на...
МАКЕДОНИЈА Политика

Каевски: СДСМ ги вклучува младите за успешни младински политики

Никола Поповски
Една од нашите најголеми обврски е да ги поттикнеме младите да остават во земјата и наша определба е да креираме европски вредности, да бидеме еднакви...
МАКЕДОНИЈА Политика

Промени во најтесното раководство на ДУИ

Никола Поповски
Лидерот на ДУИ Али Ахмети, на вчерашниот 4.Конгрес на партијата, отстрани дел од старите кадри од најтесното раководство . Конгресот помина без многу врева и...
МАКЕДОНИЈА Политика

ДС: Да не се врши притисок врз медиумите и да престанат лажните вести

Никола Поповски
Демократскиот сојуз го поздравува донесувањето на Регистерот на професионални онлајн медиуми што го промовираа Здружението на новинарите на Македонија и Советот на етика во медиумите...
Хроника

Во полициска акција во гостиварско, фатени осум проститутки

Никола Поповски
Полициски службеници од СВР Тетово и полициски службеници од МВР ноќеска спроведоа акција во угостителски објекти. Според информациите, од 23.00 до 03.20 часот, извршиле контрола...