Автор : Никола Поповски

Вести СВЕТ

Адвокатот на Асанж: Трамп понудил да го помилува Асанж, но под еден услов

Никола Поповски
Адвокатот Џулијан Асанж тврди дека претседателот Доналд Трамп му понудил помилување на основачот на Викиликс, доколку изјави дека Русија не била вклучена во откривањето на...
Вести СВЕТ

Скандал на политичка сцена во Германија: Десничарска партија споделувала расистички боенки

Никола Поповски
Германската полиција започна истрага против десничарски политичари кои споделувале боенка со расистичка содржина. Во нив се прикажани вооружени лица со турско знаме и жени со...
Регион СВЕТ

Хрватски правник поднесе пријава против Јосипа Лисац поради контроверзниот начин на изведување на хрватската химна на инаугурацијата на претседателот Милановиќ (видео)

Никола Поповски
Против пејачката Јосипа Лисац ќе биде поднесена пријава за нејзината изведба на националната химна на инаугурацијата на новоизбраниот претседател, Зоран Милановиќ. Поради изведбата на химната,...
Регион СВЕТ

Ѓукановиќ: Нема причина за измени или повлекување на Законот за религија

Никола Поповски
Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ рече дека со усвојување и спроведување на Законот за слобода на религија, државата го брани својот граѓански концепт и досега нема...
Вести ЕУ СВЕТ

Ефекти на Брегзит: Амстердам е „новиот Лондон“ за компаниите

Никола Поповски
Неизвесните ефекти на Брегзит принудија голем број странски компании да отворат канцеларии во Холандија, соопшти холандската агенција за странски инвестиции, додавајќи дека дури 140 компании...
СПОРТ Фудбал

Ливерпул повторно купува офанзивен играч со потекло од Балканот?

Никола Поповски
После Џердан Шаќири, изгледа дека Јирген Клоп наскоро ќе донесе уште еден играч роден во Косово и Метохија. Според германските медиуми, Ливерпул е исто така...
СПОРТ Фудбал

Мурињо: Ламела не тренираше ниеднаш со тимот, имаме проблеми, но не се откажуваме

Никола Поповски
Жозе Мурињо, менаџерот на Тотенхем, го коментираше поразот од Лајпциг во негов стил. Искусен португалски стручњак може да биде задоволен што неговиот тим не е...
Вести СВЕТ

Крузерот Дајмонд Принцес: Две лица починаа од коронавирусот

Никола Поповски
Од коронавирусот, досега починале 2.126 лица, а 75.600 се заразени. Во последните 24 часа во кинеската провинција Хубеи, каде за прв пат се појави вирусот,...
Вести СВЕТ

Германија: Деветмина убиени во напади на наргиле-барови, напаѓачот пронајден мртов

Никола Поповски
Полицијата соопшти дека телото на осомничениот и уште едно лице биле пронајдени во неговиот дом неколку часа по нападот. Напаѓачот осомничен за убиство на девет...
Вести Регион СВЕТ

Трамп го постави Гренел на чело на сите разузнавачки служби

Никола Поповски
Американскиот претседател се очекува да го именува американскиот амбасадор во Германија, Ричард Гренел за в.д. директор на Националната разузнавачка служба. “Со задоволство ви соопштувам дека...