Автор : Stefanija Kuzmanovska

МАКЕДОНИЈА

Истражување: Членството во ЕУ нема да се одрази негативно на верските права и слободи

Stefanija Kuzmanovska
Почитувањето на верските права и слободи во С. Македонија се на еднакво или дури и повисоко рамниште споредено со земјите членки на ЕУ. И христијаните...
МАКЕДОНИЈА

Релативно високи температури до утре попладне, потоа ветер и пад на температурите

Stefanija Kuzmanovska
Стабилното време со релативно високи температури за овој период од годината ќе трае до утре попладне од кога се очекува промена на времето со засилен...
МАКЕДОНИЈА

Научна трибина за животот и делото на Гоце Делчев

Stefanija Kuzmanovska
Во Скопје денеска ќе се одржи научна трибина на тема „Животот и делото на Гоце Делчев во колективната меморија на македонскиот народ“. Трибината ја организира...
Политика

Седници на седум собраниски комисии

Stefanija Kuzmanovska
Во Собранието за денеска се најавени седници на повеќе комисии, за политички систем и односи меѓу заедниците, за европски прашања, за финансирање и буџет, за...
МАКЕДОНИЈА

Макрадули: Се анализираат примероци од камионите запрени на „Богородица“

Stefanija Kuzmanovska
Ќе се анализираат примероците од камионите запрени на граничниот премин „Богородица“. Ништо нема да се препушти на случајот додека не биде безбедно, изјави заменик-министерот за...
МАКЕДОНИЈА

Димовски без големи очекувања дека ќе има договор за Деловникот на „Жан Моне“

Stefanija Kuzmanovska
Пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ, кој е еден од учесниците во процесот „Жан Моне“, вели дека нема големи очекувања дека на претстојната средба што ќе...
МАКЕДОНИЈА

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на Португалија

Stefanija Kuzmanovska
Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на Марија Виржинија Мендес да Силва Пина, новоименувана амбасадорка на Португалија во Република С. Македонија, со седиште...
Политика

Трипуновски: Функционер на СДСМ потпишувал документи на МЗШВ, иако невработен

Stefanija Kuzmanovska
Дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Цветан Трипуновски денеска обвини дека СДСМ и актуелниот ресорен министер Трајан Димковски дозволиле лице кое не е вработено...
ЕКОНОМИЈА

Минатата година кредитниот раст достигна шест проценти

Stefanija Kuzmanovska
Продолжува растот на кредитната активност и на депозитната база на банките, што упатува на стабилни очекувања и зголемена доверба. Поконкретно, кредитниот раст, минатата година достигна...