Стандард

Maja_Serafimova

ЕКОНОМИЈА

„Баумер“ официјално ја отвори фабриката во Бунарџик

Maja_Serafimova
Напредна сензорска технологија и други полуфабриканти од електрониката ќе се извезуваат од фабриката на швајцарски „Баумер“ што денеска официјално стартуваше со работа во Технолошко индустриската...
ЕКОНОМИЈА

Депозитите на населението изнесуваат 4,5 милијарди евра

Maja_Serafimova
Едукативни настани и кампањи за промоција на штедењето организираат денеска банките и институциите по повод Светскиот ден на штедењето. Во Зоолошката градина во Скопје, под...
ЕКОНОМИЈА

Отворање фабрика на швајцарската компанија „Баумер“ во ТИРЗ Скопје 1

Maja_Serafimova
Швајцарската компанија „Баумер“ денеска во Технолошко-индустриската развојна зона Скопје 1 ќе ја отвори својата фабрика. На настанот, како што соопшти владината прес-служба, ќе се обратат...
ЕКОНОМИЈА

Влада: Податоците за раст на индустриското производство што ги објави ДЗС се потврда за стабилниот и одржлив раст на земјава

Maja_Serafimova
Податоците за раст на индустриското производство што ги објави денеска Државниот завод за статистистика се потврда за стабилниот и одржлив раст на земјава, а со...
ЕКОНОМИЈА

Народната банка го јакне капацитетот со германска и хрватска помош

Maja_Serafimova
Со германска и хрватска помош и споделување на најдобрите меѓународни практики Народната банка ќе продолжи со натамошно усогласување со правилата, регулативата, политиките и работењето со стандардите...
ЕКОНОМИЈА

Јакнење на институционалниот капацитет на Народната банка твининг проект финансиран од ЕУ

Maja_Serafimova
„Јакнење на институционалниот капацитет на Народната банка на патот кон нејзино членство во Европскиот систем на централни банки“ е насловен твининг-проектот за кој денеска ќе...
ЕКОНОМИЈА

Имаме стандарди за маркетинг на пазарот за овошје, но недостасува спроведување на истите

Maja_Serafimova
 Имаме добро воспоставени стандарди за маркетинг на пазарот на овошје, но недостасува нивно спроведување, истакна Димитрие Николов, тим лидер на проектот „Воведување и спроведување на...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши: Оваа недела ќе биде објавен огласот за вградување плински уреди во возилата

Maja_Serafimova
Во текот на оваа недела ќе биде објавен огласот за вградување плински уреди во возилата, најави денеска министерот за економија Крешник Бектеши. Одговарајќи на новинарско...
ЕКОНОМИЈА

Анѓушев: Во минатите две години се изградија 30-тина фабрики и се вработија 54.000 луѓе

Maja_Serafimova
Вицепремиерот Кочо Анѓушев соопшти дека „Пурпласт“ во првата фаза ќе гради индустриски објект со површина меѓу осум и 10 илјади квадратни метри. – Со потпишувањето...
ЕКОНОМИЈА

Милевски: Треба да се ограничи бројот на вработени во општинските администрации врз основа на бројот на жители

Maja_Serafimova
Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска на регионалниот форум „Општините и граѓаните заедно кон подобар буџет“, заклучи дека треба да се ограничи бројот на...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!