Автор : user4

СВЕТ

Макрон: Сакам да ја засилам својата политика на протерување

user4
Претседателот на Франција, Емануел Макрон во интервју за конзервативниот неделник „Валерс Актуел“  ја објаснува неговата миграциска цел. По дебатата за имиграцијата организирана во Парламентот на...
Регион

Конте: Албанската опозиција да седне на маса, да се надмине политичката криза

user4
Италијанскиот премиер Џузепе Конте ја повика албанската опозиција да седне на маса со владејачкото мнозинство, без условувања, со цел да се надмине политичката криза и...
СВЕТ

Корбин: Трамп се обидува да се меша во изборите во Обединетото Кралство

user4
Лидерот на британската опозициска Лабуристичка партија, Џереми Корбин го обвини американскиот претседател Доналд Трамп дека се обидува да се меша во изборите во Велика Британија....
Анализи

Протекционизмот на Трамп го забави растот до нивото од времето на Обама

user4
Големото прашање за претседателството на Трамп е колку побрзо би растела економијата доколку не беше неговиот трговски протекционизам. Извештајот за раст од третиот квартал од...
АНАЛИЗИ Регион

Србија ќе мора да избере – или со ЕУ или со Русија

user4
Србија демонстрира независност на својата надворешна политика и близина со Русија. Ова предизвикува фрустрација во ЕУ затоа што Брисел преговара за членство со земјата. Сепак,...
АНАЛИЗИ

Ердоган: Геноцидот е најголемата навреда за нашиот народ

user4
Анкара смета дека резолуцијата на американскиот Конгрес за геноцид врз Ерменците „нема никаква историска или правна основа“. Ердоган дури ја нарече „најголемата навреда за нашиот...
Регион

Мијатовиќ: Ситуацијата со бегалците и мигрантите е експлозивна, има недостаток на медицинска нега и санитарни услови

user4
Комесарката за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ вели дека ситуацијата со мигрантите, вклучително и барателите на азил, на грчките острови во Егејското...