Автор : Влатко Зорба

Фудбал

Човекот-рекорд во ЛШ со ново врвно достигнување

Влатко Зорба
Зборовите „рекорд“ и „шампионска лига“ се неразделно поврзани со името на светската фудбалска легенда Кристијано Роналдо. 34-годишниот Португалец запиша ново врвно достигнување зад своето име...
Фудбал

Ромелу Лукаку не се качи на авионот за Барселона

Влатко Зорба
Напаѓачот на Интер, Ромелу Лукаку денеска отпадна од натпреварот во Лигата на шампионите против Барселона, бидејќи е повреден. Ова го објави тренерот на „нероазурите“, Антонио...
Фудбал

Шевченко се согласи да го води Милан

Влатко Зорба
Селекторот на украинската фудбалска репрезентација Андриј Шевченко е подготвен да го предводи Милан. Според порталот „ТУТОмеркатоВЕБ“ 43-годишниот Украинец се согласува да се врати во миланскиот...
Политика

Дводневен состанок на мрежата на Националните превентивни механизми на ЈИЕ

Влатко Зорба
Мрежата на Националните превентивни механизми на Југоисточна Европа, чиј претседавач годинава е Народниот правобранител на Република Северна Македонија, денеска и утре во Скопје ќе го...
ЕУ

ЕУ да даде зелено светло, во спротивно го губи кредибилитетот – пораки од Самитот на „Економист“

Влатко Зорба
Со пораки до Европската унија да и даде зелено светло на Северна Македонија за почеток на преговорите на претстојниот состанок на Европскиот совет поради тоа...
МАКЕДОНИЈА

Договор за проектот за уредување на излозите во Старата скопска чаршија

Влатко Зорба
Во Даут Пашин Амам денеска ќе биде потпишан договорот за проектот за уредување на излозите и рекламите во Старата скопска чаршија. Договорот ќе биде меѓу...
ЕУ

ПССЕ бара заштита со силни закони на свиркачите

Влатко Зорба
Земјите членки на Советот на Европа треба да донесат моќни закони за да ги заштитат давателите на предупредувања-свиркачите, и да се инспирираат од претстојната Директива...
ЕУ

Илјадници луѓе ја одбележаа годишнината од референдумот за независност на Каталонија

Влатко Зорба
Илјадници поддржувачи на отцепувањето на Каталонија од Шпанија синоќа маршираа низ Барселона за да ја одбележат втората годишнина од одржувањето на забранетиот референдум за независност...
ЕУ

Одбележана 70-годишнината од Советот на Европа 70 години мир на континентот

Влатко Зорба
Советот на Европа свечено ја одбележа 70-годишнината од основањето со свечена церемонија во Операта во Стразбур, јавува дописникот на МИА од Стразбур. Претседателот на ПССЕ...