Категорија : Анализи

Анализи

Кинеската „инвазија“ на Европа – во бројки

Влатко Зорба
Односите меѓу Европа и Кина, како на економски така и на културен план, достигнаа неверојатни височини по влегувањето на Пекинг во Светската трговска организација во...
Анализи

Тајкуните на Путин переле милиони преку светските банки

Влатко Зорба
Повеќе од 2.000 доверливи извештаи протекоа од Министерството за финансии на САД, од неговиот оддел за спречување на финансиски криминал (FinCEN), и тие сведочат за...
Анализи

Колку „Северен тек 2“ зависи од Навални?

Влатко Зорба
Геополитичкиот трилер „Навални-Северен тек 2“ влегува во нова, драматична фаза пред викендот, со одлуката на Берлин да не ги проследува резултатите од тестовите на Бундесверот...
Анализи ЕКОНОМИЈА

Епл е доказ дека Ирска е најголемата даночна оаза на светот

Бројката, објавена од Ирскиот завод за статистика во 2016 година, првично звучеше како сензација: зголемување на бруто-националниот доход (БДП) за неверојатни 26,2 отсто. Сепак, ирската...
Анализи

Вистината за тоа кој заработува пари на короната

Влатко Зорба
Ако тргнеме од претпоставката дека теориите на заговор се точни, според кои коронавирусот бил измислен со цел некој да заработи пари, тогаш Џеф Безос го...
Анализи

ДВ: Тесла е џуџе кое брка гиганти, но прашањето е колку долго

Влатко Зорба
Епидемијата на коронавирусот принуди многумина да возат повеќе, но економската криза што ја придружува пандемијата ја попречува продажбата на нови возила. Американскиот концерн Тесла е...
Анализи ЕКОНОМИЈА

Од Турција до Италија: Паѓаат цените за сместување, вака земјите ги анимираат гостите

Кoроната дојде и протатна, предизвика здравствени и економски немири и ги остави во чудо жителите на Хвар. Цените на коктелите се намалија од 50 куни...
Анализи

Ќе ги принуди ли пандемијата американските компаниите да го вратат производството во Соединетите држави?

Администрацијата на Трамп тврди дека работните места во производството се враќаат во Соединетите држави, додека фактите го кажуваат спротивното. Според Foreign Policy, ниту една идеја...
Анализи

МОТ: Поради пандемијата, загубени се околу 300 милиони работни места

Меѓународната организација на трудот на Обединетите нации (МОТ) проценува дека пандемијата во вториот квартал од оваа година ќе изгуби скоро 11 проценти од работното време...