Анализи

Трамп ќе победи на изборите во 2020 година доколку економијата остане стабилна

Трајниот раст на американската економија му дава на претседателот Доналд Трамп голема шанса да освои втор мандат во 2020 година, според економските модели кои предвидуваат кој ќе биде следниот потстанар на Белата куќа, пренесува „Блумберг“.

Проекциите на професорот на универзитетот Јеил, Реј Фер, на Oxford Economics и Moody’s Analytics се засновани на претпоставката дека Трамп ќе биде поддржан на изборите поради стабилниот економски раст, силниот пазар на труд и ограничената инфлација.

Проекциите го оправдуваат стремежот на Трамп да ја контролира „најголемата“ економија, со цел да остане на власт точно по една година. Тие побиваат некои јавни анкети според кои претседателот не го одобруваат 54% од гласачите во позадина на постапката за импичмент и поларизацијата на политичкиот живот во земјата.

„Трамп ќе победи доколку економијата и одобрувањето кон него се одржат на исто ниво точно после една година и излезноста е на вообичаено ниво. Но, ако економијата се „сопне“, неговата популарност се спушти или излезноста на гласачите е голема, демократите ќе победат “, вели Марк Занди, главен економист во Moody’s Analytics.

Американската економија се зголеми за 1,9% во третиот квартал, а невработеноста е близу до најниското ниво вопоследниов половина век, покажаа податоците минатата недела. Иако индустриското производство страдаше од трговската војна меѓу САД и Кина, потрошувачите продолжуваат да трошат, знак дека гласачите имаат доверба во економијата. Според моделот на економија на „Блумберг“, шансите за рецесија во изборната година се само 27%.

Изборните модели се склони кон грешки. Погрешно покажувале на претходните претседателски циклуси, а повеќето од нив не ги земаат предвид неекономските влијанија како што се скандалите или политиката што може да излезат на виделина бидејќи Трамп бара нов мандат.

Тие исто така сугерираат дека потстанарот во Белата куќа ќе ги собере ловориките поради претставувањето на економијата, а тоа може да не се случи ако гласачите гледаат на последиците од трговската војна на Трамп или релативно слабиот раст на приходите од средна класа.

„Нагласуваме дека неекономските фактори можат да играат голема улога во овие избори, вклучително и политиката и политичкиот развој (како што е постапката за импичмент), како и факторите како што се расата, полот и „допаѓањето“, коментираат економистите Греј Дако и Џејмс Вотсон од Oxford Economics во октомврискиот извештај.

Еве што моделите во моментов покажуваат:

Професорот Реј Фер од Универзитетот Јеил

Професорот Реј Фер од Универзитетот Јеил ги предвидува резултатите од претседателските избори во САД во 1970-тите. Во моментот тој предвидува победа на Трамп во позадина на економијата, која покажува „ниту бум, ниту неуспех“.

Неговата најнова анализа, објавена на 30 октомври, предвидува дека Трамп ќе го победи демократскиот кандидат за околу 4 процентни поени, што беше груба проценка и минатата година. Таа се заснова на бруто домашниот производ и инфлацијата и овозможува годишен раст на околу 2% на изборите во 2020 година, скоро исто како и сегашното ниво, и инфлацијата над 2% за време на мандатот на Трамп.

Според моделот на Фер, ако напредува економијата, демократските кандидати ќе изгубат гласови, но доколку има рецесија во 2020 година, демократите имаат подобри шанси за победа. Според моделот, бруто домашниот производ по глава на жител мора да се намали за 5% со цел демократите да ја преземат предноста над Трамп во трката за претседател.

„Ако овој пат е навистина различно – нееднаквоста е многу поголема и луѓето не гласаат за економијата, тогаш таков модел не е многу корисен затоа што се заснова на искуство од минатото. Не постои начин однапред да го проверите ова. Затоа, искористете го со одредена воздржаност“, рече Фер во телефонското интервју за „Блумберг“ во петокот.

Moody’s Analytics

Под раководство на Занди, модел-економистите на Moody’s точно ги предвидуваат резултатите од сите избори во последните дваесет години, со исклучок на победата на Трамп во 2016 година.

Тие се фокусираат на регионалниот раст и ја фрагментираат економијата на стабилноста на личните финансии, берзите и пазарот на трудот. Економистите исто така дозволуваат низок, но стабилен рејтинг за Трамп и компоненти како што е партискиот „замор“.

Нивното предвидување, засновано врз три индикатори, е дека Трамп ќе освои 332 гласови на изборниот колеџ, што е повеќе од 305 гласа во 2016 година и 270 гласови потребни за победа на изборите.

Според Moody’s, најголем дел од поддршката за Трамп доаѓа од оптимистички корисници. Според индикаторот заснован на цените на бензинот и домувањето и реалните приходи на поединците, Трамп ќе собере 351 глас.

Компонентата „берза“ од моделот Moody’s предвидува дека Трамп ќе освои 289 гласови на изборниот колеџ, искористувајќи го зголемувањето од 35% на широкиот S&P 500 од моментот кога дојде на власт во јануари 2017 година. Моделот на невработеност, заснован главно на промените во стапката на невработеност во одделните држави и на реалните приходи, предвидува и победа на Трамп со 332 гласови во изборниот колеџ.

Oxford Economics

Аналитичарите на компанијата предвидуваат победа од 5 процентни поени за Трамп дури и во случај на рецесија, благодарение на ниската невработеност, слабата инфлација и релативно стабилниот раст на приходот.

Нивниот модел точно го предвиде исходот од гласањето на 16 од последните 18 избори од 1948 година. Тиепогрешија само во победата на Ричард Никсон во 1968 година и Џими Картер во 1976 година.

Единствениот начин демократите да го освојат народното гласање е ако има знаци на остра рецесија следната година, управувано од повисоки тарифи, пониски корпоративни профити и забавување на берзата, тврдат Дако и Вотсон на Oxford Economics.

Но, за тоа да се случи, невработеноста мора да се искачи на 6,4% од 3,6% во моментов, треба да се намалат расположливите приходи, прилагодени на инфлацијата, а инфлацијата да остане непроменета, велат тие.

Поврзани вести

Сега е време за глобален фискален одговор на коронавирусот

Stefanija Kuzmanovska

Кина нема економски оружја против САД

Влатко Зорба

Треба да бидеме подготвени за подолга криза и нови економски мерки

Stefanija Kuzmanovska

Протекционизмот на Трамп го забави растот до нивото од времето на Обама

user4

Трите енергетски сектори кои се под најголем ризик од коронавирус

Влатко Зорба

Светската економија се радува на делумно олеснување – барем засега

Влатко Зорба