Категорија : Компании и пазар

Компании и пазар

Сопственикот на „Хај Тек“: На помладите генерации им покажувам дека иднината можат да ја градат и во Македонија

Влатко Зорба
Сопственикот на Хај Тек Корпорејшн Саво Станковиќ посочи дека е особено задоволен од посетата на вицепремиерот Фатмир Битиќи денеска, а подвлече дека и покрај економската...
Компании и пазар

Битиќи: Успехот на домашните компании ќе се пресликува и во благосостојбата на нашето општество

Влатко Зорба
Заменикот на Претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, во рамки на серијата...
Компании и пазар

СКСЗМ: Пост Ковид поддршка за 15 микро и мали компании

Влатко Зорба
Стопанската Комора на Северо-Западна Македонија ќе поддржи 15 микро и мали компании во рамки на пост Ковид 10 трансформативната програма, финансиски поддржана и од Проектот...
Компании и пазар

Apple ќе плати половина милијарда долари поради кршење на патентни права

Stefanija Kuzmanovska
Долготрајната правна битка помеѓу Apple и VirnetX изгледа дека наскоро ќе заврши. Имено, судот во Тексас пресуди дека Apple мора да плати на VirnetX 502,8...
Компании и пазар

5Г технологија носи иновации какви што досега немаме видено

Stefanija Kuzmanovska
Операции на далечина, контролирање на работата на домашните апарати од далечина, паметни фабрики, паметни мрежи, урбана сигурност, паметно земјоделство, паметни нови медиуми, брзина на интернетот...
Компании и пазар

Победата на Бајден ќе биде добра вест за европските пазари

Влатко Зорба
Победата на демократскиот кандидат Џо Бајден на претседателските избори во САД, најверојатно, ќе им користи на европските акции, според стратезите цитирани од MarketWatch. Стратезите започнаа...
Компании и пазар

Америка сепак дозволи бизнис со Huawei – но не за 5G опрема

Влатко Зорба
Голем број американски компании во ИТ и телекомуникацискиот сектор, кои сакаат да соработуваат со Huawei и да ги продаваат своите компоненти на таа кинеска компанија...
Компании и пазар

Граѓаните имаат доверба во финансискиот систем и во услови на криза

Влатко Зорба
Македонската банкарска асоцијација во соработка со Фондот за осигурување на депозити денеска организираше пригодна виртуелна свеченост по повод Светскиот ден на штедењето, 31 октомври. На...
Компании и пазар

„Finance Think“: Законот за буџети да се доработи

Влатко Зорба
Институтот Finance Think препорачува доработка на Предлог законот за буџетите. Иако го оцени како долгоочекуван и значаен чекор напред во подобрување на управувањето со јавните...
Компании и пазар

Колку вреди денеска Zoom?

Влатко Зорба
Апликацијата за видео конференции, Zoom, којашто бележи зголемена побарувачка за време на пандемијата на коронавирусот, сега вреди повеќе од ExxonMobil, една од најголемите светски компании...