Компании и пазар

5G стартува масовно во Кина од 1 ноември

Трите водечки телекомуникациски мрежи во Кина – China Mobile, China Unicom и China Telecom – најавија дека ќе лансираат 5G услуги на национално ниво утре, 1 ноември, објави „Ројтерс“.

Објавени се 5G плановите на веб-страниците и онлајн продавниците на операторите, почнувајќи од 128 јуани месечно. Ултра-брзиот мобилен интернет сервис ќе биде достапен во петок за потрошувачите на национално ниво.

Претходно, Пекинг соопшти дека ќе пушти ултрабрза 5G услуга со нови функции, вклучувајќи автономно возење, на почетокот на следната година.

Како и да е, владата подоцна донесе одлука да го забрза спроведувањето на своите планови заради зголемените тензии со САД, кои најавија бојкот на телекомуникацискиот гигант Huawei Technologies.

Поврзани вести

На просечно четиричлено семејство во март му биле потребни 32.941 денари за задоволување на основните потреби

Влатко Зорба

Тутунскиот комбинат Прилеп со добивка прв пат по 20 години

Влатко Зорба

„Тојота“ инвестира сериозни пари во проект за летачко такси

Влатко Зорба

Основана нова авиокомпанија во регионот

Влатко Зорба

Луфтханза ги обновува летовите до 20 дестинации

Stefanija Kuzmanovska

Нерегулираната онлајн продажба ја зголемува сивата економија