Компании и пазар

Автомат клубовите Астра донираа медицинска опрема вредна 20.000 евра на болницата во Тетово

Хуманитарната акција на компаниите, дел од Групацијата НОВОМАТИК во Македонија продолжи во Тетово, каде автомат клубовите „Астра“ донираа болнички кревети во износ од 20.000,00 евра на ЈЗУ Општа клиничка болница во Тетово.

Станува збор за електронски болнички кревети кои се донирани на болницата, со цел полесно надминување на предизвиците од пандемијата на вирусот COVID-19.

Водени од заложбата дека секој заслужува достоинствен здравствен третман, а од друга страна и потребата од хоспитализирање на поголем број на болни лица од вообичаено, компаниите дел од Групацијата НОВОМАТИК во Македонија ја продолжија акцијата за донирање на медицинска опрема во здравствените институции кои се задолжени за лекување на болните од COVID-19 и се веќе на средината на нејзината реализација.

Солидарноста е она што ќе помогне да се надминат овие тешки денови, па затоа „Астра“ како општествено одговорна компанија реши да подаде рака кон заедницата и на овој начин да им се заблагодари и на здравствените работници кои несебично се вложија во оваа борба за надминување на пандемијата.

Поврзани вести

Фондот одлучи: Објавени имињата на четирите банки преку кои ќе се обесштетат депонентите на Еуростандард банка

Никола Поповски

Битиќи: Северна Македонија има потенцијал, има луѓе коишто знаат да развиваат бизнис

Влатко Зорба

Следната година, Xiaomi може да лансира над десет 5G смартфони

Влатко Зорба

Д-р Филип Станковиќ – научник од Македонија кој работи на развој на иновативни производи во тутунската индустрија

Со медијација до брзо и успешно решавање на деловните спорови

Влатко Зорба

Што е разликата помеѓу серолошки и PCR тест?

Влатко Зорба