Компании и пазар

Бензините поскапуваат за 3,5, нафтата за 1,5 денари

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за 3,5 денари по литар, а цената на дизелот се зголемува за 1,5 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Со одлука на РКЕ се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати за 3,12 проценти.

Новата малопродажна цена на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 52 денари по литар, а ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава за 54 денари. Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), изнесува 46,50 денари по литар, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), ќе се продава по 34денари. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС изнесува 19,123 денари по килограм.

Како причина за промена на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ го посочуваат за околу 0,8 проценти повисокиот крурс на доларот во однос на денарот во изминатите седум дена и зголемувањето на референтните цени на бензинот во просек за околу 0,9 отсто.

Поврзани вести

Uber го купи својот ривал на Блискиот Исток во договор вреден 3,1 милијарди долари

Влатко Зорба

Viber ги прекинува сите врски со Facebook

Влатко Зорба

Закана за САД: Ќе изгуби најмалку 40 милијарди долари поради Хуавеи

Влатко Зорба

Одговор по реакција на одлука за измена и дополнување на статутот на Жито Лукс АД Скопје

Влатко Зорба

Колку дивоградби лани „никнале“ во земјава?

Влатко Зорба

Горивата поскапуваат од половина до еден денар по литар

Влатко Зорба