Компании и пазар

Битиќи: Владата ќе го најде најдоброто решение за етничкото вработување

Не треба да има двоумење дека Владата ќе го најде најдоброто можно решение, а и премиерот имаше јасен став за етничкото вработување дека остануваме отворени кон секое едно прашање, секое прашање заслужува одговор, но заедничко решение ќе најдеме на масата во Владата, порача денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи.

-Да почекаме на исходот и да вимиме што се идеите на сите страни и на крај да ги прашаме стопанските комори, синдикатите и самите граѓани што мислат околку тоа прашање и да видиме кое е решението. Затоа мислам дека не би требало воопшто да има двоумење дека Владата ќе го најде
најдоброто можно решение за граѓаните без разлика каде и какви се. За нас сите граѓани се еднакви и како такви заслужуваат да добијат одговор за било кое прашање или проблем за кој сметаат дека придонесува за да имаат подобар квалитет на живот, рече Битиќи во одговор на новинарско прашање по потпишувањето договор за државна помош со компанијата „ВИК Македонија“.

Поврзани вести

Македонија ќе биде домаќин на Меѓународниот балкански вински натпревар

Влатко Зорба

„Мајкрософт“ добива конкуренција: „Оракл“ во игра за купување на „ТикТок“

Влатко Зорба

Huawei ID го доби Европскиот печат на приватност за Европа и ЕЕЗ

Влатко Зорба

Ангеловска: Поради пониското учество на жените на пазарот на труд, регионот губи 20 проценти од растот на БДП

Влатко Зорба

За колку време може да се реши проблемот со отпадот во општините

Влатко Зорба

По Естонија, и Грузија издава визи за „дигиталните номади“

Влатко Зорба