Компании и пазар

„Бритиш ервејс“ отпушта 350 пилоти, уште 300 се на чекање

Британската авиокомпанија „Бритиш ервејс“ ќе отпушти 350 пилоти и ќе испрати дополнителни 300 на чекање, објави компанијата.

Како што се наведува, 300 пилоти од списокот на чекање ќе бидат повторно вработени кога ќе бидат потребни нивните услуги, а аналитичарите проценуваат дека тоа ќе се случи за година и пол до две.

Сите други вработени во „Бритиш ервејс“ се соочуваат со намалување на платите од 15 проценти, но половина од намалената плата ќе им биде вратена кога колегите кои се на чекање, ќе се вратат на работа.

Повеќето од пилотите кои беа испратени на чекање летаа со џамбо-џет „Боинг 747“.

Поврзани вести

Забранет „ТикТок“ за „неморална“ содржина

Влатко Зорба

Костовски: Еуростандард има доволно капитал за да ги подмири сите оштетени

Влатко Зорба

Huawei се искачи за 42 места на листата на BCG на најиновативни компании

Влатко Зорба

Орка Холдинг и Аџибадем Систина издвоија 325.000 евра за справување со коронавирусот

Влатко Зорба

Маск: Ја отворам фабриката, нека ме уапсат

Xiaomi со поголем потенцијал за раст од Amazon и Tesla

Влатко Зорба