Компании и пазар

Дизелот поевтинува за два денара

Малопродажната цена на бензините се намалува од еден до 1,5 денари, а на дизелот за два денара, одлучи Регулаторната комисија за енергетика.

Според одлуката, малопродажната цена на Еуродизел ќе изнесува 58 денари за литар, на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 66 денари за литар, Еуросупер БС 98 ќе се продава по 68,50 денари за литар и екстра лесното масло за домаќинство по 47,50 денари

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 1,473 денари и ќе изнесува 34,922 денари за килограм.

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со изминатиот седумдневен период бележат намалување кај бензинот во просек за околу 5,01 отсто или за 28,80 долари за тон, кај дизелот намалување во просек за околу 7,14 отсто или за 39,05 долари за тон, кај екстра лесното масло намалувањево просек за околу 7,43 отсто или за 40,05 долари за тон и кај мазутот намалување во просек за околу 6,18 отсто или за околу 27 долари затон, поради што во структурата на цените на нафтените деривати е извршено соодветно прилагодување.

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот седумдневен период изнесуваше 55,9 денари и е за 0,903 отстоповисок од курсот на доларот по кој беа формирани цените со претходната пресметка.

Поврзани вести

Туризмот тоне, а се отвораат 1.000 нови хотели

Stefanija Kuzmanovska

Нафтата падна на најниско ниво во последнава година, како ќе реагира ОПЕК+?

Влатко Зорба

Continental PremiumContact 6 победник на тестот за летни гуми за 2020

Влатко Зорба

Мерките за плати ќе може да ги користат и управителите и сопственици на бизнисите

Влатко Зорба

Ротари клубот – Скопје Интернешнал донираше ајвар за Домот за стари лица „Мајка Тереза“ од Скопје

Влатко Зорба

Нови 4,5 милиони Американци аплицираа за бенефиции за невработеност, вкупно 26 милиони

Влатко Зорба