Компании и пазар

Колку луѓе ќе банкротираат од пандемијата на корона вирусот?

Еден трилион долари е загубата што ја пребројуваат финансиските пазари оваа недела, а ова е само почеток, пишува Independent, цитиран од Бизнис Инфо

Економските последици од овој вирус се огромни, милиони луѓе дневно губат големи суми. Тоа е така поради падовите на берзите, нафтената војна меѓу Русија и Саудиска Арабија и новата мигрантска криза.

Паралелно треба да се движи борбата против корона вирусот и економските последици што ги остава. На удар се и малите компании бидејќи остануваат без важни суровни. Кина е најголем светски извозник и одговорна за една третина од светското производство, тоа значи дека тоа што се случува во оваа земја го засега целиот свет.

САД, Велика Британија и другите земји ќе мора да ја заштитат иднината на своите големи и мали компании и да бараат нови можности.

Поврзани вести

Жито Лукс со донации за социјално загрозените семејства

Влатко Зорба

Компанија од екс Југославија гради фабрика за Ковид вакцина

Влатко Зорба

Huawei се искачи за 42 места на листата на BCG на најиновативни компании

Влатко Зорба

FDA го одобри тестот на Roche за Корона вирус

Влатко Зорба

Најпродавани возила во Европа: Golf повторно на врвот

Stefanija Kuzmanovska

Google го даде петок како слободен ден: Продолжен викенд за намалување на напнатоста!

Влатко Зорба