Компании и пазар

„Лидл“ ќе инвестира 15 милијарди фунти во Велика Британија

Германскиот трговец на мало, „Лидл“ планира да инвестира 15 милијарди фунти (19 милијарди американски долари) во следните пет години, како дел од проширувањето на бизнисот во Велика Британија, соопшти компанијата.

„Лидл“ соопштија дека планираат да воведат долгорочни договори за да „обезбедат дополнителна стабилност“ на локалните добавувачи и да им дадат „поддршка и капацитет што им е потребна за да инвестираат и да го развиваат нивниот бизнис“.

„Бидејќи нашата деловна активност продолжува да расте, клучно е нашите добавувачи да останат во срцето на нашите планови за раст и затоа ние сме посветени да инвестираме најмалку 15 милијарди фунти во текот на следните пет години“, рече Рајан Мекдонел, главен комерцијален директор на „Лидл ГБ“.

„Нашиот бизнис е исто толку добар како и бизнисот на нашите добавувачи, така што нашите инвестиции и обврски се клучни за да се обезбеди дека тие можат да инвестираат и да се прошират кај нас“, рече Мекдонел.

„Лидл“, кој работи во Велика Британија веќе 25 години, рече дека сега тие имаат 6% удел на пазарот и „продолжуваат со своите амбициозни планови за експанзија“, вклучително и отворање до 60 нови продажни места во Велика Британија оваа година.

Во јуни, компанијата објави дека планира да потроши околу 500 милиони фунти за отворање нови продавници низ Лондон во следните пет години.

„Лидл“, кој е во сопственост на германската малопродажна група „Шварц“, вработува повеќе од 23.000 вработени во своите 770 продавници и 13 центри за дистрибуција во Велика Британија.

Поврзани вести

Сарач: Насмевката на лицето е најважна за здрав и долг живот

Влатко Зорба

Американска нафта пристигна во Белорусија

Влатко Зорба

Профитот на банките намален за 751 милион денари во првиот квартал

Влатко Зорба

Бесплатни AirPods можат да ја „засладат“ скапата понуда на iPhone 2020

Влатко Зорба

Горивата поскапуваат од половина до еден денар по литар

Влатко Зорба

Потпишан договорот за државна помош со чешката компанија Локо Транс (ВИДЕО)

Влатко Зорба