Компании и пазар

Маск го надмина Бафет по богатство

Средствата на Ворен Бафет се намалија претходно оваа недела, кога тој донираше акции во вредност од околу 2,9 милијарди американски долари на конгломерат „Беркшир Хатавеј АД“ на четири добротворни цели и фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“.

Ова е последен, но не и најголем придонес во неговиот план да го сподели своето богатство, пренесува „Сибиз“.

Вредноста на средствата на Елон Маск во петокот ги надмина средствата на Ворен Бафет, со што извршниот директор на „Тесла“ е седмо најбогато лице во светот, според индексот на „Блумберг“.

Богатството на Маск се зголеми за 6,07 милијарди долари во петокот, објави „Блумберг њуз“, по зголемувањето на акциите на производителот на електрични автомобили од 10,8 проценти.

Основачот на „Амазон“, Џеф Безос е најбогатиот човек во светот со 179 милијарди долари, а ко-основачот на „Мајкрософт“ Бил Гејтс е втор со 116 милијарди долари.

Акциите на Тесла скокнаа за 500 проценти во текот на изминатата година, откако компанијата ја зголеми продажбата на Модел 3.

Поврзани вести

Менаџерите не им веруваат на вработените дека се „убиваат“ од работа од дома

Влатко Зорба

Tesla доби над половина милион нарачки за Cybertruck

Влатко Зорба

Продадени неисправни iPhone-и за 43 милиони долари

Влатко Зорба

Бесими за вработувањата по етнички клуч: Ако може во Гугл извршен директор да биде Индиец…

Влатко Зорба

Регулаторна ќе ги соопшти новите цени на горивата

Влатко Зорба

Pay to stay – модел за економски спас

Влатко Зорба