Компании и пазар

Мерцедес веќе врши испорачка на возила до пред врата

За да им помогне на сопствениците да добијат нови возила за време на пандемијата, Мерцедес започна да носи возила на адресите на своите нови клиенти.

Ова е прва достава дома во автомобилската индустрија и Мерцедес вели дека одговорот е одличен. Огромен број нови клиенти резервирале и порачувале автомобили преку Интернет и по договорениот рок, автомобилите се испорачувале бесплатно на адресата на клиентите.

Клиентите велат дека се задоволни од оваа опција затоа што не мора да одат во изложбениот салон и да ризикуваат да заболат од коронавирусот, а сепак тие знаат што ќе добијат, бидејќи не се сомневаат во квалитетот на оваа позната марка на автомобили.

Ваквата продажба на автомобили веројатно ќе ги присили другите компании да започнат да размислуваат за слични услуги, што драматично ќе ја смени оваа индустрија и ќе ни овозможи во иднина да купуваме и да ни носат возила на нашиот праг.

Поврзани вести

Бинзините и дизелот поскапуваат за еден денар

Влатко Зорба

Дизелот поевтинува за два денара

Влатко Зорба

Закерберг најави ревидирање на правилата на Фејсбук

Apple останува без AirPods Pro пред празниците

Влатко Зорба

Маск загуби 770 милиони долари по презентацијата на електричниот пикап

Влатко Зорба

Кражбите на криптовалутите нагло растат

Влатко Зорба