Компании и пазар

Нафтата падна на 15 долари

Цените на фјучерсите на нафта паднаа денес, со тоа што фјучерсите на американската ВТИ нафта ги зголемуваат загубите, стигнувајќи на најниско ниво од 1999 година, во услови на зголемено слабеење на побарувачката и стравувањата дека капацитетите за складирање во САД наскоро ќе бидат полни.

Фјучерсите на нафтата ВТИ, за испорака во мај паднаа за 2,62 долари, или за 14 проценти, на 15,65 долари за барел на вечерашното тргување во 1:42 часот по Гринич, објави Ројтерс. За време на тргувањето, цената во еден момент падна за дури 21 процент, достигнувајќи минимум 14,47 долари за барел, најниска од март 1999 година.

Утре е крајниот рок за склучување договори за набавки на мајскиот фјучерс. Цената на договорите во јуни, кои се повеќе се тргуваат, падна за 1,28 американски долари или за 5,1 процент, на 23,75 долари за барел.

Нафтата „Брент“ од Северно Море исто така изгуби 21 цент од вредноста, или 0,8 проценти, на 27,87 долари за барел.

Поврзани вести

Со добивка од 80 милиони евра, ЕСМ ќе развива проекти кои ќе придонесат кон подобрување на животната средина

Влатко Зорба

Продавачки „финти“ од 90-тите кои и денес важат

Влатко Зорба

Организацијата на потрошувачите на Македонија е против покачување на електричната енергија од 7,4 проценти

Влатко Зорба

Huawei влезе во топ 10 највредни брендови според Brand Finance

Влатко Зорба

Продадени неисправни iPhone-и за 43 милиони долари

Влатко Зорба

Huawei ги претстави бизнис резултатите за третиот квартал од 2019 година

user4