Компании и пазар

Не очекувајте електричен автомобил од Ферари во скоро време

Ако сте љубител на спортски автомобили и со нетрпение го очекувате првиот електричен модел на Ферари, имаме лоши вести за вас. Компанијата има намера да лансира таков модел по 2025 година, а според компанијата, ова одложување се должи на фактот дека технологијата на батериите има потреба од понатамошен развој.

Извршниот директор на Ферари, Луис Камилери, на прес-конференција рече дека Ферари размислува да создаде „Grand Tourer“ (GT) автомобил, но ќе се обложи на хибриди во блиска иднина. Според него, сè уште има проблеми во однос на издржливоста на батеријата и брзината на полнење.

Претходно оваа година, Ферари го претстави својот прв хибриден автомобил, SF 90 Stradale, а компанијата има за цел да достигне 60% од вкупната продажба до 2022 година. Камилери рече дека се разгледува развивање на модели со алтернативни технологии како што се водород и биогорива.

Поврзани вести

Откажано годинешното издание на мобилниот Конгрес во Барселона

Влатко Зорба

„Фолксваген“ плати казна од 9,5 милијарди долари за случајот „дизелгејт“ во САД

Скок од 300%: Каде најмногу се извезуваат македонски маски, скафандери и друга заштитна опрема

Stefanija Kuzmanovska

САД ја казни „Луфтханза“ со над 6,4 милиони долари

Влатко Зорба

Како да ја зголемите продажбата кога никој не сака да купува?

Влатко Зорба

КБ Прв отворен доброволен пензиски фонд веќе управува со 15 милиони евра издвоени за дополнителна пензија

Влатко Зорба