Компании и пазар

Околу 305 илјади граѓани користат Домашна платежна картичка

Околу 305 илјади граѓани користат Домашна платежна картичка. Заклучно 1 август доделени се картички во вредност од 26,7 милиони евра, од кои корисниците до тој датум потрошиле околу 23 милиони евра, соопшти министерката за финансии, Нина Ангеловска.

Ова се средства кои се вбризгани во домашната економија преку купување македонски производи и услуги.

Со картичките реализирани се над 1,7 милиони транскации. Најголем дел од нив се во:
* Маркети (89%)
* Ресторани и храна (5%)
* Текстил, облека, обувки (3%)

Домашнaта платежна картичка има повеќекратен бенефит за граѓаните и економијата: ја поддржува приватната потрошувачка; ги поддржува домашните производители и услужни дејности; придонесува за раздвижување на економската активност;придонесува за безготовинско плаќање, вели министерката.

Граѓаните-корисници кои ја немаат подигнато својата картичка можат се уште да го направат тоа до 15 август – кога е крајниот рок за користење на истите.

Поврзани вести

Во овој момент нема подобра инвестиција од Биткоинот

Влатко Зорба

Каква е судбината на трговските центри?

Stefanija Kuzmanovska

СКМ: 2019-та беше година на стабилизирање на состојбите и враќање на градежништвото во колосек

Влатко Зорба

Пазарот на криптовалути изгуби 93,5 милијарди долари за 24 часа: Биткоин падна за 48 проценти

Влатко Зорба

Како помина првиот квартал за компаниите што котираат на берза

Stefanija Kuzmanovska

Кинески супер богаташи го зголемија богатството за 1,5 трилиони долари за време на пандемијата

Влатко Зорба