Компании и пазар

ОКТА доби нов извршен директор

Компанијата за трговија, снабдување и за дистрибуција на нафтени деривати ОКТА денеска доби нов извршен директор.

Досегашниот ЦЕО и извршен член на Одборот на директори, Јанис Геруланос, кој поднесе оставка, ќе биде заменет од Вук Радовиќ на двете позиции.

ОКТА е најголем снабдувач со нафтени деривати во Македонија, која покрива 65% од потребите на пазарот преку мрежа од 27 брендирани бензински пумпи.

Радовиќ е дел од Хеленик Петролеум Групацијата од 2004 година и за овој период има работено на повеќе раководни позиции во ЕКО Србија и во ЈУГОПЕТРОЛ во Црна Гора. Тој е добар познавач на состојбите на македонскиот пазар, со оглед на тоа што во периодот од 2013 до 2016 година работеше како директор за снабдување и трговија во ОКТА.

Радовиќ го наследува Јанис Геруланос кој ја извршуваше функцијата главен извршен директор на ОКТА во изминатите пет години.

Поврзани вести

Трамп застана на страната на Маск: „Тесла“ мора веднаш да започне со работа!

Арсовска: Потребна е навремена помош за справување со ефектите од коронавирусот врз економијата

Влатко Зорба

Пазарот на криптовалути изгуби 93,5 милијарди долари за 24 часа: Биткоин падна за 48 проценти

Влатко Зорба

Швајцарија најиновативна, Македонија 59-та во светот

Влатко Зорба

„Еуромакс Рисорсес“ поднесе тужба до Управниот суд

Влатко Зорба

Деца оставете ги телефоните, ајде да цртаме!

Влатко Зорба