Категорија : Компании и пазар

Компании и пазар

Смедеревка и Розе отсега и во полулитарска амбалажа

Влатко Зорба
Најпопуларните вина од сегментот на традиционални вина на винарницата Тиквеш, Смедеревка и Розе добија нова атрактивна амбалажа од 0,5 литри, а на љубителите на виното...
Компании и пазар

Како до стипендија на Меѓународниот балкански универзитет?

Влатко Зорба
Доколку сонувате да студирате на еден од најдобрите приватни универзитети, тогаш Меѓународниот Балкански Универзитет е вистинскиот избор. Како најдобар универзитет во областа на наставата и...
ЕКОНОМИЈА Компании и пазар

„Тeсла“ се искачи на врвот на листата на највредните производители во 2020 година

Тeсла“, компанијата за производство на автомобили на Илон Мaск, се искачи на врвот на листата на највредните производители во 2020 година. Според пазарната вредност, таа...
Компании и пазар

Ништо од фабриката „Фолксваген“ во Турција

Stefanija Kuzmanovska
Германскиот производител на автомобили „Фолксваген“ објави дека се откажува од изградба на нова фабрика во Турција, затоа што повеќе не е потребна. Германскиот автомобилски гигант...
Компании и пазар

Повеќе од 100.000 картички се во оптек и со нив се купуваат македонски производи

Влатко Зорба
Повеќе од 100.000 картички се во оптек и со нив веќе може и се купуваат македонски производи, сподели министерката за финансии, Нина Ангеловска. На сметките...
Компании и пазар

Huawei и ZTE и официјално прогласени за закана за американската безбедност

Влатко Зорба
Американската федерална комисија за комуникации (FCC) официјално ги прогласи кинеските компании Huawei и ZTE за „закана за националната безбедност“. Ова значи дека компаниите не можат...
ЕКОНОМИЈА Компании и пазар

Скопје ќе добие нов центар за логистички услуги, се отвораат 90 работни места

Стартуваше изградбата на нов модерен логистички центар на компанијата „Дени Интернационал“, инвестиција од 4,5 милиони евра која треба да обезбеди нови 80 до 90 работни...
Компании и пазар

Ангеловска: МојДДВ МојаНаграда се адаптира на Ковид-19 состојбата

Влатко Зорба
Поголем број на дневни награди од 1.000 ден. за сите оние кои скенираат сметки и придонесуваат во борбата против сивата економија, променети износи на награди...
Компании и пазар

„Фолксваген“ исплати најголем дел од оштетите по скандалот „дизелгејт“ во Германија

Stefanija Kuzmanovska
Германскиот автомобилски гигант „Фолксваген“ во вторникот објави дека е близу крајот со исплаќање во Германија на обештетување на сопствениците на автомобили, во кои има инсталирано...
Компании и пазар

Ангеловска: Домашната платежна картичка е инјекција од 28 милиони евра за домашното стопанство

Влатко Зорба
Домашната платежна картичка е инјекција од 28 милиони евра за домашното стопанство. Покрај поддршката кон граѓаните, оваа мерка ќе дејствува како катализатор на економската активност...