Категорија : Компании и пазар

Компании и пазар

Раст од 4,2 отсто на индустриското производство во октомври

Влатко Зорба
Индустриското производство во октомври годинава во однос на октомври лани е зголемено за 4,2 отсто, додека во периодот јануари-октомври споредено со истиот период лани бележи...
Компании и пазар

Во Еуроникел Индустри стартуваше втората печка

Влатко Зорба
Кавадаречкиот комбинат Еуроникел Индустри бележи една година успешно работење и реализација на инвестицискиот план. По тој повод компанијата синоќа во Скопје имаше свечен прием, а...
Компании и пазар

Акциите на „Tesla“ поскапеа по 200.000 порачки на Cybertruck

Влатко Зорба
Аналитичарите од Вол Стрит се збунети. По не толку успешната презентација на електричниот пикап „Tesla Cybertruck“, компанијата пријави 200.000 пред нарачки, по што акциите и...
Компании и пазар

Во финална фаза подготовките за објавување тендер за изградба на ХЕЦ Чебрен преку ЈПП

Влатко Зорба
Подготовките за објавување на тендер за изградба на хидро електраната Чебрен по принцип на јавно приватно партнерство (ЈПП) се во финална фаза, порача вицепремиерот за...
Компании и пазар

Во септември 91,6 отсто од потрошената струја од домашно производство

Влатко Зорба
Во септември годинава земјава вкупно потрошила 536.533 мегават часови електрична енергија, 35,476 милиони нормални кубни метри природен гас, 433.043 тони јаглен и 87.726 тони нафтени...
Компании и пазар

Пазарот на смартфони во Европа бележи раст во третиот квартал

Влатко Зорба
Откако неодамна се појавија податоци за развојот на пазарот за паметни телефони во третиот квартал од годината во светски рамки, сега имаме бројки за Европа....
Компании и пазар

Деспотовски: Државата дава поддршка за младите, целта е да останат тука и своите бизнис идеи да ги реализираат во земјава

Влатко Зорба
Оваа држава дава и можност и поддршка за младите. Целта е тие да останат тука и своите бизнис идеи да ги реализираат во земјава, рече...
ЕКОНОМИЈА Компании и пазар

Нови цени на горивата од полноќ

Малопродажните цени на бензините „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“ се зголемуваат за половина денар за литар, а на дизелот се намалува за еден денар, одлучи...
Компании и пазар

Со добивка од 80 милиони евра, ЕСМ ќе развива проекти кои ќе придонесат кон подобрување на животната средина

Влатко Зорба
Во изминатата деценија, зголемените трошоци за енергетика, не дозволуваа развој на енергетските компании во постапките за борба против аерозагадувањето. Зголемувањето на потрошувачката на енергетски горива...