Компании и пазар

Профитираа поради короната: Приходите на сопствениците на „Тикток“ зголемени за 130 отсто

Компанијата со седиште во Пекинг ByteDance, сопственик на апликацијата „Тикток“, оствари приход од околу 40 милијарди јуани (5,64 милијарди долари) во првиот квартал, јави „б92“.

Ова е за 130 отсто повеќе отколку во истиот период минатата година, за што клучно придонесоа луѓето кои останаа дома за време на врвот на пандемијата на коронавирус.

Целта на приходот на компанијата за 2020 година е поставена на околу 200 милијарди јуани. ByteDance сака да достигне половина од приходите на ривалската компанија „Тенцент холдингс“, соопштија извори.

Компанијата се обидува да го развие „Тикток“, а минатиот месец го назначи извршниот директор на „Дизни“, Кевин Мајер за нов извршен директор на „Тикток“.

Поврзани вести

Македонците претпазливо трошат во услови на корона криза

Влатко Зорба

АФПЗРР исплати близу 17,4 милиони денари за субвенци за откупена пченица од домашно производство

Влатко Зорба

Поскапуваат горивата – „еуросупер 95“ за три, а „еуросупер 98“ и еуродизелот за 2,5 денари

Казино „Фламинго“ донираше дезинфекциони средства во вкупна вредност од 20.000 евра на ЈЗУ Општа Болница во Гевгелија

Влатко Зорба

За што најмногу се жалат македонските потрошувачи?

Влатко Зорба

Visa и Mastercard се повлекуваат од Libra?

Влатко Зорба