Компании и пазар

Прометот на берзата во март скокна за над 250%

Прометот на Македонска берза во текот на март оваа година се позиционираше на 2.785.792.356 денари, што е за 250,23% повеќе во споредба со претходниот месец, покажува Месечниот статистички билтен.

Пазарната капитализација беше 156.398.219.528 денари, односно 15,65% помалку во споредба со февруари. Вкупниот број на трансакции реализирани преку Берзата достигна ниво од 4.828 или 98,11% раст во однос на претходниот месец.

Пад од 22,47% има кај индексот МБИ 10, којшто го заврши месецот на 3.623,23 поени.

На официјалниот пазар, најтргувани беа акциите на Комерцијална банка, Алкалоид, НЛБ Банка, Макпетрол и Гранит.

Најголем пораст забележаа акциите на ФЗЦ 11 Октомври Куманово со 9,09% и Реплек со 3,09%. Најголем пад имаа акциите на: Окта (-31,58%), Макпетрол (-30,46%), ТТК Банка (-28,81%), Фершпед (-27,76%) и Гранит (26,02%).

Поврзани вести

ФИТР: 158 предлог дигитални решенија за справување со последиците од КОВИД-19 одат во фаза на финална селекција

Влатко Зорба

Во владата ќе се потпише договор за закуп на земјиште со турската компанија „Пурпласт“

Maja_Serafimova

Каква е судбината на трговските центри?

Stefanija Kuzmanovska

Uber стартува со хеликоптерски транспорт до аеродромот „Џон Ф. Кенеди“

Влатко Зорба

Виз ер: Во наредните 11 месеци нема никакви промени во начинот на патување кон и од Велика Британија

Влатко Зорба

Помпео: Поради однесувањето на Кина, државите ќе размислат за Хуавеи

Влатко Зорба