Компании и пазар

Сите Xiaomi смартфони во 2020 година, со цена од над 250 евра, ќе бидат со 5G

Минатиот месец беа разјаснети плановите на Xiaomi за лансирање на најмалку 10 5G паметни телефони следната година, а сега дознаваме повеќе за оваа тема.

Леи Џун, извршниот директор на компанијата, за време на конференцијата China Mobile Global Partner Conference изјави дека секој уред со цена од повеќе од 2.000 јуани (255 евра), кој ќе биде достапен следната година, ќе може да работи со мрежи од следната генерација. Треба да се напомене дека цените на телефоните Xiaomi надвор од Кина се значително повисоки. Кинезите во моментов нудат два модели со 5G – Mi Mix 3 5G и Mi 9 Pro 5G, кој го има само во Кина.

Можно е технологијата да стигне до подостапните паметни телефони, и може да се примени и на Redmi K30 и Mi 10 SE, на пример. Сосема е веројатно дека сите идни предводници на Xiaomi ќе имаат 5G поврзаност, вклучително и гејмерскиот Black Shark.

Во меѓувреме, очекувањата на телекомот China Mobile се да додаде 70 милиони 5G корисници во 2020 година, а мрежите од следната генерација ќе најдат примена во повеќе од 100 индустрии.

Поврзани вести

Одобрени првите бескаматни кредити за поддршка на 136 мали и средни компании со 1.737 вработени

Влатко Зорба

Бугарски фирми во Македонија со профит од 351 милион евра

Влатко Зорба

Борба против навала на купувачи: Сакате да правите залихи – платете десеткратно

Влатко Зорба

Закерберг ги потврди пропустите на „Фејсбук“ за време на претседателските избори во САД во 2016-та

„ТикТок“ ги отфрла обвинувањата на САД за безбедносен проблем

Влатко Зорба

Згаснува 20th Century Fox

Влатко Зорба