Компании и пазар

Скок од 300%: Каде најмногу се извезуваат македонски маски, скафандери и друга заштитна опрема

Извозот на маски, скафандери и друга заштитна опрема е речиси за 300% поголем во април, во однос на истиот период минатата година.

Според Facebook статусот на министерката за финансии, Нина Ангеловска, за 300% е зголемен извозот на “други текстилни производи“, што во април оваа година достигна 390 милиони денари, а во април лани бил 135 милиони денари.

Најмногу заштитна опрема според вредност е изведена во: Германија, Катар, Холандија, Белгија и Австрија.

“Македонските маски и опрема ќе го заштитат здравјето на илјадници граѓани ширум светот… Да се гордееме со домашните текстилни компании, брзо се адаптираа и произведуваат заштитна опрема во полн капацитет“, напиша Ангеловска на својот официјален Facebook профил.

Поврзани вести

Continental PremiumContact 6 победник на тестот за летни гуми за 2020

Влатко Зорба

Важна маркетинг лекција од Мишел Фајфер

Stefanija Kuzmanovska

Ангеловска: Подготвуваме анализи за акцизата на нафтените деривати

Влатко Зорба

Продадени неисправни iPhone-и за 43 милиони долари

Влатко Зорба

Државата „ита“ кон обновливи извори на енергија

Влатко Зорба

Хаџиев: Од ФОД ќе бидат обесштетени депозитите на 99,4 проценти од физичките лица – депоненти во „Еуростандард“

Влатко Зорба