Компании и пазар

Следната година, Xiaomi може да лансира над десет 5G смартфони

Xiaomi планира да лансира повеќе од десет 5G паметни телефони во 2020 година, пренесува Ројтерс, повикувајќи се на извршниот директор Леи Џун. Кинезите се соочуваат со силна конкуренција во оваа област на домашниот пазар од страна на Huawei, откако нивниот прв уред со 5G поврзување, Mi 9 Pro, е достапен во Кина минатиот месец. Според Џун, побарувачката за тоа ги надминала очекувањата на компанијата и довела до недостаток во синџирот на снабдување, а исто така и до одлуката на компанијата во 2020 година да лансира 5G модели во сите ценовни класи.

Според податоците на Canalys за испорака на паметни телефони во вториот квартал од годината, Xiaomi имал удел на пазарот од 11,8% во Кина во однос на 13,9% во истиот период минатата година. Сите други производители исто така забележуваат пад на штета на Huawei, кој е поддржан од потрошувачите поради санкциите на САД. Сепак, Xiaomi уживаше прилично добри резултати во Европа со удел на пазарот во вториот квартал од 9,6% во однос на 6,5% во истиот период од 2018 година.

Поврзани вести

Богатите луѓе никогаш не веруваат во овие лаги

Влатко Зорба

Роналдо заработува повеќе од Инстаграм отколку од фудбал (инфографик)

Влатко Зорба

Тутунски комбинат Прилеп со зголемена продажба на домашниот пазар

Во владата ќе се потпише договор за закуп на земјиште со турската компанија „Пурпласт“

Maja_Serafimova

Virgin Atlantic на Брансон поднесе барање за банкрот во САД

Stefanija Kuzmanovska

Aдвокатите се сигурни во победничката позиција на „Еуромакс Рисорсис“ за Иловица

Влатко Зорба