Компании и пазар

Состојбата на Маск порасна за 1.7 милијарди долари

Зголемената вредност на компанијата Тесла ја зголеми и вредноста на имотот на нејзиниот основач Илон Маск за 1.7 милијарди долари и тоа се случи во текот на оваа недела, јави „Форбс“.

Имотот на Маск во Тесла сега изнесува 32 милијарди долари.

Причината за зголемената вредност на Тесла се големите профити што компанијата ги направи во третото полугодие кои се во висина од 143 милиони долари, надминуваји ги очекувањата. Друга причина се високите продажби на електричните автомобили Тесла, и почеткот на продажбата на колите произведени во Кина

По објавувањето на резултатите, Тесла стана прв американски производител со пазарна капитализација од 100 милијарди долари чии акции се тргуваат на берзата. Компанијате веќе ги надмина „Форд“ и „Џи-Ем“, и само јапонскиот гигант „Тојата“ има повисока пазарана капиталзиација, која е во висина од 233 милијарди долари.

Сето ова стана изненадување за инвеститорите.

Според условите од договорот одобрен од акционерите на компанијата, Маск треба, за првпат да добие премија од 346 милиони долари ако капитализацијата на Тесла достигне 100 милијарди долари и остане на тоа ниво во тек на шест месеци.

Тој инаку во 2018 година се откажа од фиксна плата од компанијата во тек на десет години – платата што ја добива зависи од пазарната вредност на акциите на компанијата и оперативниот приход.

Маск поседува околу 22 отсто од акциите на Тесла.

Поврзани вести

Почина една од наследничките на династијата Булгари

Ако треба Франција ќе ги национализира стратешките компании

Stefanija Kuzmanovska

ХТЛ Македонија донираше медицинска опрема во вкупна вредност од 20.000 ЕВРА на ГОБ 8-МИ Септември

Влатко Зорба

Трамп сака „дел од колачот“ од продажбата на „ТикТок“

Влатко Зорба

Миризлив бизнис – од извоз на парфеми земјава заработи скоро два милиони долари

Stefanija Kuzmanovska

Над 34 милијарди литри пиво произведени лани во ЕУ

Влатко Зорба