Компании и пазар

Тајсон ја полни касата на Барсa, канабисот е „виновен“ за сè!

Кризата предизвикана од пандемијата на коронавирус ќе ја погоди силно Барселона каде превирањата во администрацијата се во тек.

Затоа клубот одлучи да ги продаде правата на името на стадионот „Ноу Камп“, откако дел од средствата ќе одат во медицинскиот систем на Шпанија, додека остатокот ќе го задржи клубот.

Тука во приказната влегува легендарниот Мајк Тајсон.

Прославениот боксер, заедно со неговиот деловен партнер Алки Дејвид, има многу успешна компанија наречена „Svissx“ која произведува канабис и хербални производи, што е целосно легално во делови од Соединетите држави.

„Тоа е голем стадион. Баравме начин да ја промовираме нашата компанија и сметаме дека е одлична идеја. Мојата компанија се занимава со канабис, а Шпанија е позната дека има многу позитивен став за легализација на канабисот, па затоа е совршено логична идеја“, рече Дејвид, пренесува БиБиСи.

Поврзани вести

Извозот на сладолед лани ни донесе над седум милиони долари

AI ќе наметне голема преквалификација на работната сила

Влатко Зорба

Која банкнота најмногу се фалсификува кај нас?

Влатко Зорба

Трамп сака „дел од колачот“ од продажбата на „ТикТок“

Влатко Зорба

„Бритиш ервејс“ отпушта 350 пилоти, уште 300 се на чекање

Влатко Зорба

ОКТА доби нов извршен директор

Влатко Зорба