Компании и пазар

Tesla доаѓа во Бугарија?

Бугарија комуницира со компанијата Tesla за потенцијална инвестиција на американскиот производител на електрични автомобили во фабрика во земјата, пренесуваат бугарските медиуми, цитирајќи го министерот за економија, Емил Караниколов, пренесе Бизнис Инфо.

“Имаме две амбиции: првата е производство на автомобили, а втората е производство на батерии за електрични автомобили“, вели Караниколов.

Тој додава дека Бугарија е подготвена да започне производство на делови за автомобили со Tesla, но фабрика за производство на автомобили или електрични акумулатори би била подобра опција.

Поврзани вести

Продавачки „финти“ од 90-тите кои и денес важат

Влатко Зорба

Твитер забранува политички огласи

user4

„Боинг“ во проблеми: Гигантот бара заем од 10 милијарди долари по несреќите, во кои настрадаа скоро 350 луѓе

Влатко Зорба

Со медијација до брзо и успешно решавање на деловните спорови

Влатко Зорба

Xiaomi пушта фабрика за паметни телефони во Пекинг

Влатко Зорба

Богатството на милијардерите е намалено на глобално ниво за 388 милијарди долари

Влатко Зорба