Компании и пазар

„Тесла“ ги намалува платите

Производителот на електрични автомобили, „Тесла“ ги намалува платите на сите вработени, а до четврти мај ги суспендира вработените што се плаќаат по час, пренесува CNBC.

Според официјални информации, над 30% се намалуваат платите на замениците претседатели, 20% на директорите и 10% на сите вработени.

Илон Маск, сопственик на „Тесла“, се решава на ваков чекор, којшто би требало да функционира до крајот на вториот квартал. Поради мерките на здравствените власти, за да се спречи ширење на Ковид-19, Маск беше принуден да стави клуч на неговата фабрика во Фримонт, Калифорнија.

Компанијата планира да испорача околу 88.400 возила и да произведе 103.000 во првиот квартал од оваа година.

Поврзани вести

За 11,6 проценти повеќе одобренија за градење во октомври, нови 562 стана

Влатко Зорба

Деспотовски: Нема застој во реализацијата на проектите поддржани од ФИТР

Влатко Зорба

Луѓе кои треба да ги држите подалеку од бизнисот

Huawei ја претставува услугата „Врата до врата“ за секој модел и секој клиент низ цела С. Македонија

Stefanija Kuzmanovska

Петров: Компаниите да ја искористат мерката за поддршка од 14.500 денари по вработен

Влатко Зорба

Секоја втора заштитна маска доаѓа од овие земји

Stefanija Kuzmanovska