Компании и пазар

„Тојота“ нема да го обнови производството во своите погони во европските земји најмалку до 20 април

Водечкиот јапонски производител на автомобили „Тојота“ нема да го обнови производството во своите погони во европските земји најмалку до 20 април поради ширењето на новиот коронавирус.

Станува збор за погоди во Турција, Португалија, Велика Британија, Полска, Чешка и Франција кои не работат од 16 март. Фабриката во Санкт Петербург е затворена за периодот од 28 март до 5 април.

Во моментов, сите фабрики на Тојота во европскиот регион не работат. Минатата година компанијата произведе околу 780,000 возила во Европа.

Поради коронавирусот, јапонскиот концерн претходно делумно го запре производството во своите погони во Северна Америка и Југоисточна Азија.

Поврзани вести

„Адмирал“ донираа медицинска опрема во вредност од 20.000 ЕВРА на Општата болница во Гостивар

Влатко Зорба

Анѓушев: Законот за финансиска поддршка на инвестиции е атрактивен и привлекува голем интерес во светот (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Apple останува без AirPods Pro пред празниците

Влатко Зорба

МФ: Со уредба се регулира секоја фирма да може да доставува фактури по електронски пат

Влатко Зорба

Ако планирате да инвестирате, овој бизнис е полн погодок

Stefanija Kuzmanovska

Кои се петте најтргувани акции на берзата во февруари?

Влатко Зорба