Компании и пазар

Трошиме цел саат за спуштање филм од Интернет, а некаде тоа е готово за 2 минути

Жител на Лихтенштајн на симнување филм од 5GB троши само две минути, додека еден Македонец за истиот филм ќе треба да почека скоро цел саат. Од таа причина, Лихтенштајн е на врвот, а земјава е 109-та од 221 земја и региони во светот по брзина на интернет, покажува истражувањето на Worldwide Broadband Speed League, објавено во Cable.co.uk.

Освен Лихтенштајн, со голема брзина на широкопојасната мрежа може да се пофалат и: островот што се наоѓа меѓу Франција и Велика Британија – Џерси, Андора, Гибралтар и Луксембург.

Од земјите во регионот со најбрз интернет може да се пофали Словенија, којашто се најде на 24-то место. За илустрација, филм од 5GB во оваа земја се спушта за нешто повеќе од 10 минути, благодарение на брзината од 65,46 mbps (megabits per second). Потоа следуваат: Бугарија (39-то место), Хрватска (52-ра), Грција (61-во место), Црна Гора (63-та), Србија (65-то место), Косово (73-та позиција), Босна и Херцеговина (88-ма) и Албанија (104-то место).

Македонија е најлошо позиционирана од земјите во регионот со брзина на интернетот од 11,48 mbps.

На дното на листата се најдоа: Јужен Судан, Јемен, Туркменистан, Екваторијална Гвајана и Сириска Арапска Република. Во овие земји еден филм од 5GB се симнува од 19 до 15 часа.

Поврзани вести

„ПСА“ ги затвора фабриките поради ширењето на коронавирусот

Влатко Зорба

Покрената истрага за реакцијата на Амазон на пандемијата

Влатко Зорба

„Амазон“ вработува нови 100.000 работници

Влатко Зорба

iPhone 5G ќе биде претставен на 15 септември

Влатко Зорба

Во Викендот без ДДВ консатирани 15 прекршоци кај трговците во однос на цените

Влатко Зорба

Ангеловска: Се уште е рано да се зборува колку компании ќе се пријават за мерката минимална плата

Влатко Зорба