Компании и пазар

Тутунски комбинат Прилеп со зголемена продажба на домашниот пазар

Тутунски комбинат од Прилеп во првиот квартал од оваа година ја зголеми продажбата на своите производи на домашниот пазар и оствари приходи од продажба во висина од 15,77 милиони денари, што е раст за 23,5% во однос на истиот период лани кога тие изнесуваа 12,76 милиони денари.

Во овој период, поради пандемијата предизвикана од Ковид-19 и затворените граници, ТКП не оствари приходи од продажба во странство. Во истиот период лани остварениот приход по овој основ изнесуваше дури 39,39 милиони денари.

ТКП традиционално, поради сезонскиот начин на работа што вклучува исплата на откупениот тутун, во првиот квартал од годината искажува негативни финансиски резултати. Минатата година првиот квартал беше со искажана загуба од 48,54 милиони денари.

Тутунски комбинат минатата година ја заврши со добивка која изнесуваше 32,9 милиони денари.

Поврзани вести

Кој на УЈП ѝ должи 8,9 милијарди денари?

Влатко Зорба

Над 34 милијарди литри пиво произведени лани во ЕУ

Влатко Зорба

Фејсбук изгуби 53 милијарди долари во вредност по најавените промени во политиката

Влатко Зорба

Фабриката на Tesla во Германија ќе произведува 500.000 електрични возила годишно

Влатко Зорба

Xiaomi пушта фабрика за паметни телефони во Пекинг

Влатко Зорба

Кјубан: Не брзајте со враќање на работа, капитализмот ќе биде подобар

Влатко Зорба