Компании и пазар

Во Америка во август отворени 1,4 милиони работни места

Американската економија доби дополнителни 1,4 милиони работни места во август, што е во согласност со очекувањата, јави CNN.

Податоците за август покажуваат дека заздравувањето на американскиот пазар на труд продолжува да забавува, имајќи предвид дека во јули се отворени 1,7 милиони нови работни места, а во јуни 4,8 милиони.

Во извештајот се посочува дека секој поединец што ќе се врати на работа е “мала победа во борбата против невидената криза за вработување предизвикана од пандемијата на Ковид-19″.

Сепак, Америка сè уште има 11,5 милиони работни места помалку отколку во февруари, се додава во текстот.

Стапката на невработеност во САД падна на 8,4 % во август, првпат под 10 % од март оваа година.

Поврзани вести

Бил Гејтс: Карантинот треба да трае 6 до 10 недели

ОРМ очекува успешни избори и брзо формирање на стабилни институции

Берта Китинска

Давос: Мнозинството граѓани сакаат владите да преземат мерки за да се намалат стапките на пушење

Влатко Зорба

Tesla доаѓа во Хрватска и бара работници

Stefanija Kuzmanovska

Цените на нафтата паѓаат

Влатко Зорба

Продуктивноста во Велика Британија на најниско ниво во последниве 250 години

Влатко Зорба