Компании и пазар

VW ќе го трансформира овој е-ѕвер од концепт во масовно производство за само 2 години

Volkswagen ги објави првите слики од новиот и седмиот по ред концептуален развој од електричното семејство ID, што ќе биде откриено на меѓународниот саем во Лос Анџелес на 19 ноември.

Германскиот гигант тврди дека новиот концепт ID. SPACE VIZZION, ја демонстрира кросовер мобилноста на иднината, комбинирајќи ги во едно купеаеродинамичките линии на Gran Turismo и омилените во последните неколку години SUV автомобили. VW сака да го претвори автомобилот во пионер на еден нов нов сегмент на пазарот.

ID. SPACE VIZZION ќе дебитира со футуристички дизајн на ентериер, батерија од 111 kWh и автономија до 480 километри.

Сериската верзија на ID ќе видиме кон крајот на 2021 година, со разновидни опции за Северна Америка, Европа и Кина.

Поврзани вести

Тежок удар за рекламниот сектор поради коронавирусот

Влатко Зорба

Наставата на „Меѓународниот Балкански Универзитет“ започнува на 5 октомври

Влатко Зорба

Доларот на најниско ниво во последниве 2 години

Влатко Зорба

Овие компании се помоќни од цели држави

Stefanija Kuzmanovska

Маск го надмина Бафет по богатство

Влатко Зорба

Маск најави: „Tesla“ на чекор од автопилот

Влатко Зорба