Технологија

6 апликации за да започнете со медитација

Медитацијата и свесниот начин на живот добиваат популарност последниве години. Постојат многу причини.

Тие носат неверојатни придобивки: надминување на стресот, борба против депресија и вознемиреност, подобрување на спиењето, енергизирање, па дури и засилување на имунолошкиот систем.

Како да започнете со медитација? Користете неколку апликации за вашиот паметен телефон.

Headspace

Ема Вотсон ја опишува како „брилијантна“. Ова е доволно сериозна реклама за тестирање. Можете да ја преземете бесплатно и да ја користите пробната верзија. Потоа ќе треба да се претплатите. Цените започнуваат од 6 долари месечно.

OMG. I Can Meditate!

Оваа апликација е креирана од тренер за медитација Лин Голдберг. Бесплатна е и можете да се регистрирате за најразлични програми – духовна, да ја подобрите поврзаноста, управувањето со времето и многу повеќе.

Yoga Wake Up Alarm Clock

Подготвени сте да се разбудите од десната страна на креветот? Оваа апликација ќе ви постави аларм и ќе ви понуди медитативна или јога-пракса.

Buddhify

Пристапот тука е повеќе како игра. Будифите се плаќаат.

Relax Melodies Oriental Meditation

Ако сакате конкретно да го подобрите вашиот сон, тогаш користете ја оваа апликација. Обезбедува разновидна смирувачка бучава, како и сесии за медитација за да ве води како да ги исполните оптимално.

Calm

Оваа апликација е погодна за вистинска авантура во свет на спокојство. Сесиите се делат по времетраење – 5 минути, 20 минути, 30 минути. Можете да изберете програми што одговараат на вашиот стил и потреби.

Поврзани вести

Како ќе изгледа новиот дизајн на Facebook? (ФОТО)

Влатко Зорба

Android R се појави во Geekbench

Влатко Зорба

Huawei: Нашата вештачка интелигенција овозможува шест пати побрзо дијагностицирање на коронавирусот

Stefanija Kuzmanovska

НАСА го објави планот за праќање човечки екипаж на Месечината, ќе чини 28 милијарди долари

Stefanija Kuzmanovska

Tesla покажа футуристички пикап Cybertruck (ВИДЕО)

Влатко Зорба

DxOMark: Honor V30 Pro ја има втората најдобра смартфон камера во светот

Влатко Зорба