Технологија

Google го претстави новиот Pixel смартфон

Google го претстави новиот Pixel смартфон и додаде дека неговиот 5G модел ќе биде достапен до крајот на годината.

Новиот модел ќе биде познат како 4A и ќе биде достапен во уште подобра верзија до крајот на годината.

Поради пандемијата на коронавирус, компанијата нема да го пушти телефонот на пазарот до октомври, иако останува опцијата клиентите да се претплаќаат во септември за да го резервираат својот модел.

Кога ќе излезе на пазарот, цената ќе изнесува 349 фунти, многу помалку од цената на неговиот конкурент од iPhone.

Google најави дека 5G верзијата ќе биде претставена подетално до крајот на годината, и дека покрај малото задоцнување, може да се очекува нејзин излез на пазарот.

Поврзани вести

Епл и Гугл развиваат апликација за да ги пронајдат заразените со коронавирус

Huawei го промовираше паметниот звучник Sound C

Влатко Зорба

Microsoft прави Windows 10Х ОС базиран на IoT

Влатко Зорба

Продажбата на Mac Pro започнува во декември

Влатко Зорба

Android 11 го отстранува ограничувањето од 4 GB за видеа

Влатко Зорба

Samsung со специјална „Star Wars“ верзија на Galaxy Note 10+

Влатко Зорба