Технологија

Huawei Mate 40 Pro е новиот крал на DxOMark

Најновите резултати од DxOMark покажуваат дека Huawei Mate 40 Pro е опремен со најдобрата камера на пазарот. Најновиот смартфон на Huawei доби неверојатен резултат од 136 поени, значително надминувајќи ги дури и своите најдобри конкуренти, благодарение на неговите неверојатни фото и видео можности.

Најновиот смартфон на Huawei, Huawei Mate 40 Pro е тестиран од DxOMark и благодарение на неговите неверојатни одлики како што се 1/1,28” сензор и f/1.9-бленда, сензор од 20 MP со поголеми пиксели и 5x телефото камера, беше оценет како најдобар уред за фотографирање и видеографија на пазарот.

Престижната лабораторија ги оцени техничките и фотографските можности на Huawei Mate 40 Pro, давајќи му конечен резултат од 136 поени. Оцената за фотографија, од 140 поени, се базира на исклучителни перформанси во сите подкатегории и неверојатно интуитивна работа. Меѓу највисоко оценетите параметри на фотографијата се експозицијата, боите и текстурите, кои добија 109, 104 и 101 поен, соодветно. Новиот уред воодушевува и со своите можности за снимање видео, поставувајќи нов стандард во мобилната видеографија. Ова е потврдено со оцените во видео категориите, каде што за клучните параметри добива: авто-фокус – 105 поени, шум – 105 поени, стабилизација – 102, експозиција – 102 и зумирање (Tele & Wide) – 88, и неговата вкупна оцена за видео изнесува 116 поени.

Селфи камерата е оценета со одлични 104 поени.

Целосниот тест, насловен како “Mate 40 Pro Camera – Monstruly Dynamic Range”, може да се прочита тука: https://www.dxomark.com/huawei-mate-40-pro-camera-review-dynamic-range-monster/

HUAWEI Mate 40 серијата доаѓа со ДНК од Mate. Во последните осум години, Huawei произведе 10 значајни генерации на Mate серијата. Најновиот од нив достигнува уште повисоки врвови во индустријата и се насочува кон искуството на потрошувачите, благодарение на силните инвестиции во R&D, правејќи чекор напред во мобилната фотографија и видеографијата.

Поврзани вести

Kaspersky Safe Kids помага за безбедност на децата додека се онлајн

Влатко Зорба

Апликацијата Зум се најде под високо ниво на контрола поради нејзината популарност за време на пандемијата

„Твитер“ ги отстранува зборовите „господар“, „роб“ и „црна листа“ од програмерскиот говор

Stefanija Kuzmanovska

Android 10 навлегува побрзо од претходните верзии

Влатко Зорба

Samsung Galaxy S11 ќе има издолжен дисплеј со соднос на страните 20:9

Влатко Зорба

Најскапото издание на Mac Pro чини 52.599 долари

Влатко Зорба