Технологија

Како правилно да го дезинфицирате вашиот паметен телефон?

Паметните телефони, таблети и мобилни телефони веќе долго време се составен дел од нашите животи. Ние не се разделуваме со нив за време на работата и дома, заборавајќи дека за време на епидемијата треба да ги дезинфицираме не само рацете, туку и сешто не е под рака. РИА Новости раскажува за дезинфекција на мобилни уреди.

Голем дел од сопствениците не ги чистат од страв да не ги оштетат.

Сопственикот не го зема со чисти раце и често го приближува до лицето.

Запомнете: не се препорачува допирање на лице на јавни места!

Како да се избегне инфекција?

• Строго почитувајте ја хигиената на рацете: по посетата на јавни места, измијте ги добро рацете 30 секунди, по што исушете ги со хартиена крпа за еднократна употреба;

• Ако не можете да ги миете рацете – користете антисептички марамчиња или течни средства за дезинфекција (гелови, спрејови и сл.);

• Редовно третирајте го самиот телефон со антисептички агенси, особено кога куќиштето на уредот е во допир со лицето;

• Ако телефонот има обвивка, таа исто така треба да се исчисти;

• По посетата на јавни места, јавен транспорт, продавници, не само што треба да ги миете рацете и лицето, туку и да ги избришете оние работи што продолжувате да ги користите дома;

• Нова добра навика: да ја дезинфицирате вашата омилена техника по завршувањето на работниот ден.

Со што да се дезинфицира?

За борба против коронавирусот, најдобро е да се користат марамчиња и гелови засновани на алкохол.

Популарниот хлорхексидин е наменет за заштита од бактерии, но можете да го користите за вашите уреди.

Немате време да купувате алкохолни марамчиња или средства за дезинфекција? Избришете површината на уредот со раствор на алкохолна основа, секој веројатно има таков дома…

Поврзани вести

Aurora 7: Уникатен лаптоп со 7 екрани

Влатко Зорба

AnTuTu листа на 10-те најбрзи Android смартфони во март 2020 година

Stefanija Kuzmanovska

Поранешен инженер на Apple откри зошто новите ажурирања на софтверот имаат толку многу проблеми

Влатко Зорба

Продажбата на Mac Pro започнува во декември

Влатко Зорба

Instagram ја исклучува Lite апликацијата и прави нова верзија

Stefanija Kuzmanovska

Џек Ма: Alibaba спречува 300 милиони хакерски напади на ден

Влатко Зорба