Технологија

Нова функција ќе го блокира достапот на надворешни апликации до нашата сметка на Instagram

Instagram започна нова серија на мерки за подобрување на безбедноста. Компанијата ќе пушти нова функција во својата основна апликација која ќе им овозможи на корисниците поголема контрола над нивните лични податоци, пренесува Mashable. Луѓето сега ќе можат да контролираат кои надворешни апликации имаат пристап до нивните податоци и до кои податоци.

Функцијата е слична на онаа, која Facebook ја има веќе некое време. Кога корисникот ќе започне да користи нова апликација за прв пат со Instagram, ќе се појави нов прозорец, кој ќе побара дозвола и ќе опише кои информации ќе бидат собирани. Instagram ја илустрира употребата на една од многуте апликации за уредување фотографии со директна врска до социјалната мрежа.

Менито за поставки на Instagram ќе има нова секција од која корисникот ќе може да види список со сите апликации кои имаат пристап до неговиот / нејзиниот профил. Секој од нив ќе има посебно копче за да го запре пристапот. Функцијата исто така ќе покаже колку долго апликацијата е поврзана со сметката. Ќе почне да се активира постепено за корисниците и ќе биде достапна со следните ажурирања на Инстаграм.

Поврзани вести

По грешка наместо едно нарaчал 27 возила „Тесла Модел 3“, па добил сметка од 1,4 милиони евра

Stefanija Kuzmanovska

Apple официјално го објави iOS 14! (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Часови пред премиерата, се појавија нови слики од Razr

Влатко Зорба

Huawei HarmonyOS 2.0 ќе пристигне за телефони во 2021 година

Влатко Зорба

Microsoft тестира екран за поставување на Windows 10, ќе го прашува корисникот како сака да го користи компјутерот

Влатко Зорба

Huawei Mate X ќе излезе во продажба во Кина од 15 ноември

Влатко Зорба