Технологија

Samsung Galaxy S20 + ќе има 120Hz дисплеј, но не и приклучок за слушалки

Продолжува истекувањето на информации околу новите модели на Samsung, кои ќе ги видиме на 11 февруари. Веќе знаеме дека серијата ќе се вика Galaxy S20 и ќе вклучува три модели со различни цени и можности, а извори од XDA Developers продолжуваат да откриваат детали за еден од нив – Galaxy S20 +.

Од новата серија детали разбираме дека уредот ќе има дисплеј со резолуција од 3200 x 1440 пиксели, што значи дека е со сооднос 20:9, што ќе го направи малку подолг. Оваа резолуција ќе ја понудат и другите модели во серијата. Добивме потврда дека панелот ќе поддржува освежување на 120Hz, но само кога користите FHD + резолуција, а со целосна резолуција ќе работи на 60Hz.

На екранот ќе има вграден ултразвучен сензор за отпечатоци, но не е познато дали е подобрен во однос на Galaxy S10, кој доби контроверзни оценки. Како што стана јасно, дисплејот ќе има отвор за селфи-камерата, која е во центарот, слично на Galaxy Note10.

Од другите детали, дознаваме дека ќе се поддржува брзо полнење при 25W, RAM меморијата е 12 GB, а за датотеки има 128 GB меморија. Уредот ќе доаѓа со батерија од 4500 mAh и нема да има вообичаен приклучок за слушалки, но ќе доаѓа со USB Type-C слушалки. Потврдена е и опцијата за снимање на 8К видео.

Поврзани вести

НАСА и „SpaceX“ во последен момент го откажаа историското лансирање во вселената

Apple подготвува нов производ

Влатко Зорба

Новиот 16-инчен MacBook Pro нуди до 64 GB RAM и 8TB меморија (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Гугл знае многу повеќе од вас отколку што очекувате

user2

Samsung Galaxy S11 ќе има издолжен дисплеј со соднос на страните 20:9

Влатко Зорба

Huawei го претстави P Smart Pro со тројна AI камера од 48 MP

Влатко Зорба