Технологија

Samsung ќе воведе голем број софтверски иновации со Galaxy S20 и Fold 2

Откако неодамна започна процесот на надградба на Galaxy Note9 на One UI 2.0, кој е базиран на Android 10, од XDA Developers успеале подлабоко да навлезат во софтверскиот код и да откриат некои возбудливи идни подобрувања. Сосема е веројатно дека овие функции ќе се појават со следната генерација на смартфони од висока класа, Galaxy S11 / S20 и Fold 2, кои ќе бидат промовирани на 11-ти февруари.

Започнуваме со „Directors View“, која беше откриен пред некое време во кодот на апликацијата за камера. Преку неа им се овозможува на корисниците да изберат некој предмет да се фокусира при снимање видео со Galaxy S20, при што уредот автоматски го следи. Оваа опција исто така ќе ви овозможи да снимате зумирани снимки на предмети.

Нови податоци се достапни и за режимот „Single Take Photo“, кој ќе користи технологија за вештачка интелигенција (AI) за снимање слики и видео, со цел да се избере времето за најдобра снимка. Се чини дека овој систем ќе се заснова на можностите на минатогодишната функционалност „Shot Suggestion“, која ни е добро позната од некои од тековните предлози на Корејците.

Со Galaxy S20, исто така, изгледа ќе се врати на „Pro Video“, што неодамна беше отстрането, со повеќе опции за снимање видео. Во моментов, професионалниот режим е ограничен само на фотографии. Со негово додавање при снимање на видео ќе ви овозможи да промените голем број параметри како што се брзината на блендата, ISO, изложеноста и тонот на бојата.

Samsung исто така подготвува четири нови „боке“ ефекти, кои ќе бидат додадени кон опцијата „Live Focus“, откако ќе ги носат имињата „Artify“, „Mono“, „Side light“ и „Vintage“. Постојат индикации дека компанијата ќе понуди уште еден ефект – „Glitch“ кој се чини дека е достапен и за снимање на видео, исто така.

XDA, исто така, пронајде датотека наречена „bloom_front_charging_effect_superfast“, која е поврзана со идната втора генерација на паметниот телефон со екран на преклоп – Galaxy Fold, со кодно име „Bloom“. Датотеката покажува дека уредот ќе поддржува технологија за супер брзо полнење со моќност помеѓу 25W и 45W.

Поддршката за технологија за брзо полнење ќе биде корисна, бидејќи гласините сугерираат дека батеријата на моделот може да има капацитет од едвај 900 mAh. Доколку се потврдат гласините, новиот паметен телефон ќе се преклопува вертикално и ќе биде поевтин од сегашниот модел.

Друга интересна новина што може да биде доста корисна е додавањето на опцијата за проверка на статусот на батеријата. Трагите од оваа функционалност се наоѓаат во апликацијата за поставки. Ако работи како што се очекуваше, треба да можете да откриете кога е време да ја замените батеријата.

Функциите наведени тука, најверојатно, доаѓаат со Galaxy S20, но очекуваме компанијата да нè изненади и со други вести. Некои од нив може да бидат достапни и за постари модели во одредена фаза.

Поврзани вести

Facebook ги блокира профилите на корисниците, кои известуваат за лажни сметки и спамери

Влатко Зорба

Технологијата на Sony ветува уште подобри слики со смартфон

Влатко Зорба

Honor ги претстави V30 и V30 Pro – првите 5G модели на компанијата

Влатко Зорба

Опцијата Restrict ќе нè заштити од навредлива и несоодветна содржина на Instagram

Влатко Зорба

Повлечени околу 600 апликации од Google Play со 4,5 милијарди преземања

Влатко Зорба

Мистериозниот гејминг смартфон на Lenovo ќе го „сруши“ AnTuTu

Влатко Зорба