Технологија

Сите на едно место: Фејсбук ги поврзува трите најпопуларни апликации

Уште на почетокот на минатата година беше објавено дека апликациите „Messenger“, „WhatsApp“ и „Instagram“ ќе бидат споени во една заедничка платформа за размена на пораки, а тоа се спроведува деновиве.

Корисниците во САД забележале дека како дел од мобилната апликација „Инстаграм“ на iOS и Android им била понудена надградба на новиот вграден систем за размена на пораки – кој значително го менува изгледот по тоа ажурирање.

По ажурирањето, четот во Instagram изгледа скоро ист како оној во Messenger, а за него се користи иконата икона на Messenger. Апликацијата, исто така, најавува дека на овој начин ќе може да се комуницира со контакти кои имаат само профил на Фејсбук, и не мора да имаат отворено профил на Инстаграм. Оние кои ја ажурираа апликацијата и се обидоа да го сторат тоа за сега известуваат дека комуникацијата од една социјална мрежа до друга сè уште не е можна, па очигледно е прашање на функционалност што ќе биде вклучена подоцна, пишува „Сибиз“.

Покрај редизајнот, Instagram ги доби и претходно познатите опции од Messenger: реакции со емотикони на пораки и одговарање на специфични пораки на начин, што е исто така достапен и во WhatsApp.

Поврзани вести

Instagram ја исклучува Lite апликацијата и прави нова верзија

Stefanija Kuzmanovska

Програмата за видео-конференции „Google Meet“ ќе стане бесплатна

Windows 10 2004 би можел да биде објавен во мај

Влатко Зорба

Samsung ги претстави Galaxy S20, S20 + и S20 Ultra (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Излезе фотографија со дизајнот на Google Pixel 4

Влатко Зорба

Познати деталите за Huawei Mate 40 Pro пред премиерата во четврток

Влатко Зорба