Технологија

„Твитер“ ги отстранува зборовите „господар“, „роб“ и „црна листа“ од програмерскиот говор

Социјалната мрежа Твитер ги исфрла зборовите „господар“, „роб“ и „црна листа“ заради поинклузивен јазик, објави Би-би-си.

Овие термини често се користат во програмските кодови кои настанале пред повеќе децении.

Американската банка „Морган“ најави сличен потег, додека се повеќе компании се занимаваат со расизам откако полицијата го уби Џорџ Флојд во Минеаполис.

Заменувањето на овие термини може да чини милиони и да трае со месеци, проценуваат експертите.

Во програмскиот говор, зборот „господар“ (master) се однесува на главната верзија на кодот што ги контролира „робовите“ (slave), односно репликите.

“Црната листа” се користи за да се опишат предмети кои автоматски се одбиваат, обично забранети страници.

Одделот за инженерство на „Твитер“ во четвртокот објави низа зборови кои компанијата сака да престане да ги користи заради „поинклузивен јазик“. На списокот е замената на зборовите „бела листа“ со „дозвола-список“ и „господар / роб“ со „лидер / придружник“.

Поврзани вести

Корисниците на Samsung Galaxy Note10 веќе можат да го тестираат Android 10

Влатко Зорба

Детали за камерите во серијата Samsung Galaxy S20

Влатко Зорба

Messenger станува недостапен без сметка во Facebook

Влатко Зорба

Фејсбук објави голем раст на приходите и бројот на корисници во првиот квартал

ВИДЕО покажува како се променил Android во последните 20 години

Влатко Зорба

Гугл знае многу повеќе од вас отколку што очекувате

user2