Технологија

Xiaomi претстави детектор за скриени камери

Не е изолиран случај, кога луѓето наоѓаат случајно скриени камери во хотели, канцеларии, станови и други места каде што не сакаат да бидат снимани без нивна дозвола. Дали некогаш сте се запрашале колку камери сè уште се скриени и не знаеме за нив? Кинескиот технолошки гигант Xiaomi, кој произведува некои интересни уреди, овој пат нè изненади со таков, што може да открие скоро секоја скриена од нашите очи камера.

Smoovie Multifunctional Infrared Detector е многу компактен мултифункционален детектор, кој може за кратко време да открие дали има скриени камери околу вас. Принципот на работа се заснова на инфрацрвена светлина, која лесно ги лоцира леќите на камерите. Xiaomi, исто така, најде друга корисна примена за нивниот додаток. Има вграден вибрирачки модул и сензор за жироскоп. Кога ќе ја закачите Smoovie на вашата торба, рачката на вратата или на друго место, кога е откриено најмало движење, додатокот започнува да вибрира и да пушта звук, за да ве предупредува дека нешто не е во ред.

Уредот има батерија 230mAh што е доволна за пребарување на камери 24/7 или во режим на движење 72 часа. Полнењето е преку микро USB порт. Цената на Smoovie детекторот е доста прифатлива. Во Кина, тој ќе биде достапен за 14 долари.

Поврзани вести

Huawei ја претстави новата платформа HUAWEI AppGallery и визијата за градење безбеден и сигурен мобилен екосистем

Берта Китинска

YouTube воведува проверка на факти при пребарувања

Влатко Зорба

Јапонски стартап измисли паметна заштитна маска која преведува осум јазици

Влатко Зорба

Револуционерни батерии ќе им овозможат на електричните возила да поминат 2.000 километри со едно полнење

Се појавија рендери на OnePlus 8 Pro (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Фотографии ја прикажуваат Motorola Razr со дисплеј на преклоп

Влатко Зорба