Забава МАГАЗИН

Борбата продолжува: Една од судијките во спорот меѓу Северина и Поповиќ побарала изземање

Тричлениот судски совет на подрачниот суд во Сплит бил поделен во врска со пресудата околу старателството врз Александар Поповиќ, синот на пејачката Северина и бизнисменот Милан Поповиќ.

Во текот на овој месец биле одржани две седници околу жалбата која пејачката ја поднесе против пресудата старателството да припадне на нејзиниот поранешен партнер, но одлука не е донесена ниту на 12 ниту на 19 февруари.

Предводничката на советот кој ја разгледува жалбата, судијката Луција Ласиќ, претходно ја поддржала одлуката на колешката Теа Голуб, која пресуди во корист на Поповиќ. Другите две членки на советот сметаат дека треба да се земе предвид жалбата на Северина.

Според хрватските закони, одлуката по ваквите жалби се носи со мнозинство, а откако Ласиќ била надгласана од двете колешки од судската комисија за жалби, побарала нејзино изземање од случајот.

Официјално објаснување зошто го направила тоа нема, но нејзиното барање е одбиено, а закажан е уште еден состанок на советот за натамошно разгледување на жалбата на пејачката по пресудата на загребскиот суд. Во меѓувреме, Северина обелодени дека Ласиќ во 2014 била привремено суспендирана поради злоупотреба на службена должност и незаконско работење, а податоците кои се достапни на хрватската јавност покажуваат дека тоа навистина се случило и дека пејачката не се обидува да ги сврти нештата во своја корист.

Поврзани вести

Ќерката на Џон Леџенд и Криси Тајген пее хорор-песни (ВИДЕО)

Елена Даскалова

Софија Вергара објави секси фотографии од летувањето на Миконос (ФОТО)

Дали знаете колку чини најпопуларниот фустан на светот?

user2

Пиевте антибиотик? Време е да го прочистите телото

user2

Гласините се точни, се разведе сестра ѝ на Бијонсе

Елена Даскалова

Тејлор Свифт ги откажа сите концерти до крајот на 2020 година

Влатко Зорба